2018 Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri

Türkiye Bilimler Akademisi’nin bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında, 2015 yılında uluslararası düzeyde ihdas ettiği “TÜBA Akademi Ödülleri” bütün bilim insanlarına açıktır. Bu kapsamda Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ne 2018 yılı için başlayan aday gösterme süreci başlamış olup 2018 yılı için son aday gösterme tarihi 8 Mayıs 2018’dir.

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç kategoride aday gösterilenlere, her kategoride bir ödül olarak verilmektedir. 

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri ilgili alanda özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilir. Her yıl ödüllerden bir tanesi, üç alan arasında dönüşümlü olarak, yalnızca Türkiye’de veya Türkiye bağlantılı çalışan bilim insanlarına verilmektedir. 

2018 yılı için Türkiye bağlantılı ödül Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde verilecektir. Her üç kategorideki ödüller, Türkiye ve dünyadaki bütün bilim insanlarına açıktır. 

Uluslararası TÜBA Akademi Ödüllerine; TÜBA üyeleri, Türkiye'deki Üniversite Rektörlükleri, TÜBA’nın ilişkili olduğu Bilim Akademileri ve Akademiler arası kuruluşlar ve davet edilen diğer bilim kuruluşları ve bilim insanlar tarafından aday gösterilebilir. Mevcut TÜBA üyeleri, çalışanları ve değerlendirme süreçlerinde yer alan bilim insanları aday gösterilemez. 

Ödül sahipleri yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmelerine dayalı olarak Akademi Konseyince belirlenmektedir. Akademi Ödülü Madalyası ve Beratı ile takribi 30.000 USD tutarında parasal ödülden oluşan Akademi Ödülleri, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine tevdi edilecektir. 

TÜBA Akademi Ödülleri ve aday gösterme hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Akademi Ödülü Esasları

2017 TÜBA Akademi Ödülü Sahipleri

Akademi Ödülü Madalyası
HIZLI ERİŞİM

Tercih Dönemi Danışma Hattı!
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Fen Edebiyat Fakültesi
İsa SARI
Çevrimiçi