Fen Edebiyat Fakültesi’nde 102. Yılında Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anıldı

17 Mart 2017 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda 102. Yılında Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Programı düzenlendi.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Emre Güler’in açış konuşmaları ile başlayan program, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bakan moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Türk Tarihinde Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitleri” isimli panel ile devam etti. Panele, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bakan ile Çorumlu Kore ve Kıbrıs gazileri konuşmacı olarak katıldı. Dr. Mustafa Bakan, konuşmasında Türk tarihinde Çanakkale Zaferinin yeri ve önemi konusunda bir değerlendirme yaparak Türk Tarihinde şehitlik ve gazilik makamının çok önemli ve onurlu bir yeri olduğunu belirtti. Dr. Mustafa Bakan, “Çorum’da Tarihin Tanıkları: Kore ve Kıbrıs Gazileri” adı ile Üniversitemiz Bap projesi çerçevesinde hayatta olan Çorumlu gazilerimizin video kayıt ile konuşmaları ve anıları kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması konusunda milli bir çalışma yürüttüklerini, ayrıca bu faaliyetin Hitit Üniversitesi olarak Türkiye’de ilk örnek proje olduğunu belirtti.  

Programa katılan gazilerimiz; paneli dinleyen akademisyen, idari personel, öğrenciler ve Çorumlu hemşehrilerimiz ile anılarını paylaştı. Panel sonrasında İstiklal Savaşı son gazilerinin anlatıldığı “Son Buluşma” isimli belgesel filmden Çorumlu İstiklal Savaşı Gazisi Ömer Küyük’ün anlatıldığı bölüm, sinevizyon gösterisi ile katılımcılara izletildi. Sinevizyon gösterisinin ardından Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Ramazan Yanar; Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini okudu.

Yoğun katılımla gerçekleşen program, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın moderatör ve panelistleri tebrik ederek gazilere hediye takdim etmesi ile sona erdi. Programın ardından başta Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Emre Güler olmak üzere, çok sayıda öğretim üyemiz ve öğrencilerimiz gazilerimiz ile sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdiler. HIZLI ERİŞİM

Tercih Dönemi Danışma Hattı!
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Fen Edebiyat Fakültesi
İsa SARI
Çevrimiçi