Öğretim Üyemizden "Medyada Kadına Yönelik Şiddet Haberlerinin Dili" Konulu Panel

Üniversitemiz ile Çorum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında "Medyada Kadına Yönelik Şiddet Haberleri" başlıklı panel düzenlendi. Fakültemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Erol Kuyma ve Çorum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Uzmanı Şule Güngörenin konuşmacı olarak katıldığı panel 30 Kasım 2018 Cuma günü Çorum Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi. Panele Hitit Üniversitesi öğretim elemanları ve basın mensupları da dinleyici olarak katılım gösterdi.

Panelde Dr. Öğr. Üyesi Erol Kuyma "Medyada Kadına Yönelik Şiddet Haberlerinin Dili" başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında dilin ve haber dilinin iletişim ve insan algısı üzerindeki etkisini belirten Dr. Öğr. Üyesi Kuyma, medyada özellikle dikkat çekicilik açısından, çoğu zaman bilinçli olmayan bir şekilde toplumda yanlış algı ve anlayışların oluşmasına neden olacak ifadelerin kullanıldığına dikkat çekti. "Şiddetin ifade şekli, şiddet kadar zararlıdır." sözleriyle konuşmasına devam eden Dr. Öğr. Üyesi Erol Kuyma, dilin sözel bir şiddet aracı olarak kullanılmasının kadın algısının olumlu özelliklerden uzaklaştırılarak kavramın içinin boşaltılmasına neden olduğunu ifade etti. Toplumun her kesimine hitap eden medyanın özellikle kadına yönelik şiddet haberlerinin ifade edilmesi konusunda titizlik göstermesi gerektiğini önemle vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kuyma, bunun ise farklı alanlarının bir arada çalışmasıyla mümkün olabileceğini bildirdi.

Panelin ikinci konuşmacısı olan Çorum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Uzmanı Şule Güngören ise kadına yönelik şiddetin boyutları, özellikleri ve şiddeti önlemeye yönelik uygulamalarla ilgili bilgiler verdi. Kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel değil psikolojik, cinsel ve ekonomik boyutlarda da gerçekleştirildiğinin altını çizen Güngören, kadına yönelik şiddetin temelinde erkek-kadın eşitsizliğinin doğurduğu anlayışın egemen olduğunu belirtti. Kadınların toplum içinde hak ettikleri değeri göremediklerini ifade eden Şule Göngören, kadına yönelik şiddet oranlarının çok yüksek olduğunu, özellikle son yıllarda şiddetin daha da arttığını söyledi. Konuşmasında kadına yönelik şiddeti önleme amacıyla gerçekleştirilen ulusal eylem programlarından bahseden Güngören, bu kapsamda oluşturulan "Kadına Yönelik Şiddeti Önleme ve İzleme" merkezlerinin faaliyetleriyle ilgili bilgiler verdi. Şule Güngören, bu konuda eğitimin etkisini, bilincin ve farkındalığın artmasının önemini belirterek konuşmasını sonlandırdı.
HIZLI ERİŞİM

Tercih Dönemi Danışma Hattı!
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Fen Edebiyat Fakültesi
İsa SARI
Çevrimiçi