Öğretim Üyemizin TÜBİTAK Projesi Kabul Edildi

Fakültemiz Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan BAŞÇEKEN'in TÜBİTAK "1002-Hızlı Destek Programı" kapsamında sunmuş olduğu "Enansiyomer Saf Tetrahidropirazolo-Pirolo-Pirazin ve Türevlerinin Sentezi" başlıklı projesi kabul edilmiştir.

Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Proteinler, açlık anında en son tüketilirler. Kimyasal sindirimleri midede başlar. Proteinler, hayvansal proteinler ve bitkisel proteinler olarak ikiye ayrılır. Proteinleri oluşturan 20 çeşit aminoasitten biri Prolin’dir. İnsan derisinde bulunan kolajen proteinlerin yapısında fazla miktarda Prolin bulunmaktadır. Prolin'in vücuttaki miktarına bakılarak bir takım metabolik bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin Hiperprolinemi Tip 1 olarak bilinen Prolin dehihrogenaz eksikliğidir. 

Prolin’in biyolojik aktif özelliğinin yanında daha önce keşfedilmemiş bir özelliği daha bulunmaktadır. Alman kimyacı Prof. Dr. Benjamin List tarafından yapılan araştırmalarda, Prolin ilk kez organokatalizör olarak kullanmış ve bu küçük molekül sayesinde 2021 yılında Nobel Kimya ödülüne layık görülmüştür. Farmasötik araştırmalarda büyük etki yaratan ve kimyanın daha çevre dostu hale gelmesine yardımcı olan molekül inşasında yeni ve etkili bir araç olan "organokataliz" alanı keşfedilmiştir.

Bu kapsamda öğretim üyemizin projesinin kabul görmesi önem arz etmektedir.


Öğretim üyemizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.HIZLI ERİŞİM