BOR: Yeni Teknolojiler ve Uygulamalar Kitabı Yayımlandı


Bor, periyodik cetvel üzerinde B simgesiyle gösterilen, ısıya dayanaklı, sert bir yapıya sahip, birçok bilim insanı tarafından “21. yüzyılın petrolü ve sanayinin tuzu” olarak tanımlanmaktadır. Bor madenleri açısından Dünya’da zenginliğimiz (%73) çok açık ara önde olmasına rağmen, borlu nihai ürünlerin sentezlenmesi ve pazara sunulması açısından Ülkemiz zenginliği ile paralel bir sonuç ortaya koyamamaktadır. Son yıllarda bu yönde özellikle TENMAK-BOREN ve ETİMADEN tarafından yapılan çok ciddi nihai ürün geliştirme çalışmaları artmış görünse de beklenen düzeyin gerisinde kalmaktadır. Literatür incelendiğinde böyle bir doğal zenginliğe sahip Ülkemizde bor, borlu bileşikler ve bor kimyası alanında yayınlanmış kitap sayısının yok denecek kadar az olduğu tespit edilmiştir. Özellikle genç araştırmacıların faydalanacağı ve çalışmalarını bu yönde geliştireceği başvuru kaynaklarının eksikliği nedeniyle çevirisi yapılarak Türkçe bor literatürüne kazandırılan “Bor Bilimi” adlı eser borlu malzemeler alanında Dünyada kendini ispatlamış 58 farklı bilim insanının yazmış olduğu 29 bölümden oluşmuştur. Ayrıca Türkçe olarak bor alanında yayınlanmış en kapsamlı kaynak olarak literatürde yerini almıştır.

Prof. Dr. Narayan Hosmane’nin editörlüğünde yayınlanmış olan kitap bor kimyası alanında çalışmalar yürüten Prof. Dr. Dursun Ali Köse’nin editörlüğünde ve TENMAK-BOREN’in destekleri ile Türkçeye çevrilerek kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. TENMAK-BOREN kapsamında halen devam eden proje ile bor içeren diyet takviyeleri alanında çalışmakta olan Prof. Köse yine ilgili kurum desteği ile bor içeren li-iyon pil malzemelerinin geliştirilmesi projesini de başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır.

Genç araştırmacıların daha fazla bor bilimine yönlenmelerine katkı sağlayacak benzer eserlerin yakın zamanda Türkçeye kazandırılarak, bor hakkında yapılacak çalışmaların ve yeni nihai ürünlerin geliştirilmesi dileğiyle…HIZLI ERİŞİM

Tercih Dönemi Danışma Hattı!
Tercih İle İlgili Sorunuz mu var?
Birim Yöneticilerimiz İle Görüşün
Fen Edebiyat Fakültesi
İsa SARI
Çevrimiçi