"19 Mayıs 1919'un Önemi" Konulu Konferans Gerçekleştirildi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Fakültemiz Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Bakan tarafından 18 Mayıs 2023 Perşembe günü saat 11.00'de Fakültemiz Konferans Salonu'nda "19 Mayıs 1919 Tarihinin Türk Gençliği ve Türk Cumhuriyeti Açısından Önemi" başlıklı konferans verildi. Konferansa fakültemizin akademik ve idari personelinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferans, Fakültemiz dekanı Prof. Dr. Özer Şenödeyici’nin açış konuşmaları ile başladı.  Prof. Şenödeyici, konuşmasında Atatürk’ün çocuklara ve gençlere verdiği önemin üzerinde durup, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet ettiğini vurguladı.

Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Mustafa Bakan, konuşmasına Atatürk’ün nutkunun ilk cümleleri ile başladı. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıktığındaki umumi manzarayı Mustafa Kemal’in kendi sözleri ile betimleyen Mustafa Bakan, şartların zor olduğunu ancak ne Mustafa Kemal’in ne de Türk gençliğinin mücadeleyi asla bırakmadığını ifade etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk gençleri ve Türk kadınları ile olan çeşitli diyaloglarını aktaran Mustafa Bakan, konuşmasını yine Atatürk’ün sözleri ile noktaladı. Mustafa Bakan, Atatürk’ün “benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözleri ve Atatürk’ün büyük nutkunun son sayfalarında cumhuriyeti gençlere emanet etmesinin bir biriyle son derece örtüşen ifadeler olduğunu dile getirdi. Mustafa Bakan ayrıca Atatürk’ün Türk gençliğine eskiden olduğu gibi şimdi ve gelecekte her zaman büyük görev ve sorumluluklar yüklediğini ifade etti.

Konferansın sonunda Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Özer Şenödeyici tarafından Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Bakan’a teşekkür belgesi takdim edildi.HIZLI ERİŞİM